Kryzysy w związku
Pomoc psychologiczna dla par
Czym jest terapia par/małżeńska?
Psychoterapia par to cykl spotkań obejmujących wspólną pracę psychologa/psychoterapeuty i klientów, w obszarze wskazywanych i odkrywanych trudności w relacji.
Relacje to często najtrudniejsza sfera ludzkiego życia. W relacji spotykają się dwie osoby z różna historią, schematami myślenia i reagowania, co – oprócz chwil radosnych – może powodować kryzysy. Celem terapii par jest rozpoznanie źródeł trudności, uświadomienie przez oboje partnerów ich indywidualnych potrzeb dotyczących relacji, zwiększenie wzajemnego zrozumienia, poznanie możliwości i warunków dalszego budowania przez nich relacji. Decyzja o poszukaniu wsparcia specjalisty bywa decyzją jednego z partnerów – dla drugiej osoby jest wtedy przymusem lub warunkiem, bywa też decyzją obojga. Decyzja ta podejmowana jest często jako efekt zaostrzenia kryzysu, zdarza się, że jest ostatnią przed decyzją o rozstaniu.
Każda z par i każda z osób w parze jest w specyficznej sytuacji, ale zwykle długotrwałe poczucie krzywdy, zranienia i żal utrudniają od dawna otwartą i konstruktywną komunikację. Terapia par nie zawsze prowadzi do odbudowania dobrej relacji. Niekiedy prowadzi do odkrycia braku możliwości wspólnego tworzenia relacji i właśnie to, jeśli oparte jest na otwartości i szczerości, jest konstruktywną zmianą, zmniejszającą cierpienie i kończącą kryzys.
Jak wygląda pierwsza konsultacja/wizyta?
Pierwsza konsultacja jest rozmową, w której uwaga kierowana jest na powody podjęcia kontaktu z psychologiem/psychoterapeutą oraz na to jak te powody – zwykle trudności czy kryzys – widzi każda z osób w parze. Konsultacja ta bywa czasem pierwszą od długiego czasu sytuacją, w której każdy może wyrazić swoje poglądy na kryzys i pierwszą, w której może usłyszeć partnera. Pierwsza rozmowa pokazuje często ze szczególną wyrazistością skrajne różnice w oglądaniu i przeżywaniu tych samych sytuacji przez każdą z osób. Rozmowa ta służy także przedstawieniu sposobu pracy, który przez równoczesną obecność dwójki klientów i terapeuty lub terapeutów jest specyficzna oraz tego co może podlegać pracy w psychoterapii par (relacja czyli to co tworzą dwie osoby), a co nie może (indywidualne trudności).
Od czego zacząć?
Pierwszym krokiem jest decyzja małżonków/partnerów o wspólnym kontakcie z psychologiem/psychoterapeutą. Pierwsza konsultacja pozwala zdecydować o następnych: czy para chce, aby w ich psychoterapii towarzyszył im ten konkretny psycholog/psychoterapeuta, ile mają trwać sesje i czy chcą jednego czy dwóch psychoterapeutów.
Kiedy pójść na terapię par/małżeńską?
Gdy próby samodzielnego rozwiązywania konfliktów nie są skuteczne. Gdy trudno o wymianę opinii i omówienie różnic bez konfliktu. Gdy rozmowy mają charakter nacisków i ulegania, uników, szantażu emocjonalnego lub licytacji i oskarżeń z poczuciem pokrzywdzenia u każdej z osób. Gdy przynajmniej jedna ze stron doświadcza przewlekłego braku satysfakcji lub chęć zakończenia relacji. Gdy przynajmniej jedna ze stron czuje się wykorzystywana lub krzywdzona przez partnera w relacji. Gdy w relacji pojawia się przemoc emocjonalna, fizyczna, seksualna lub ekonomiczna. Gdy relacja traci na ważności na rzecz innych spraw (praca, hobby) lub relacji (dzieci, przyjaciele, rodzice). Gdy przynajmniej jedna ze stron przeżywa w relacji pustkę, wypalenie, brak miłości, pociągu fizycznego. Gdy przynajmniej jedna ze stron odczuwa brak zrozumienia lub akceptacji ze strony partnera lub gdy doświadcza silnych nacisków partnera na zmianę swojego sposobu myślenia, przeżywania, reagowania. Gdy doszło do zdrady. Gdy przynajmniej jedna ze stron angażuje inne osoby (dzieci, rodziców) w sprawy dotyczące relacji małżeńskiej/partnerskiej.
Co leczy terapia par/małżeńska?
• trudności w komunikacji między partnerami
• trudności we wzajemnym zrozumieniu
• trudności w akceptacji indywidualności i odmienności
• trudności wynikające z różnic funkcjonowania rodzin pochodzenia
• trudności wynikające ze zmian rozwojowych rodziny (np. bez dzieci vs z dziećmi)
• problem angażowania osób trzecich w relację małżeńską/partnerską
• kryzys zdrady
• trudności wynikające z indywidualnych przekonań o relacji i bliskości
W Ośrodku Górnośląska 10 oferujemy pomoc małżeństwom i parom z Kalisza i sąsiednich miast – Ostrowa Wlkp, Sieradza, Ostrzeszowa, Pleszewa, Nowych Skalmierzyc, Turku i innych miejscowości.
Ile czasu trwa spotkanie?
Spotkanie trwa 50 lub 80 minut.
Jaka jest optymalna częstotliwość spotkań?
Pierwsze trzy spotkania powinny się odbyć co tydzień, dzięki czemu możliwe będzie poznanie potrzeb i stylu funkcjonowanie pary/rodziny, a przez to ustalenie częstości dalszych spotkań – zwykle pomoc psychologiczna dla par/ rodzin wymaga regularnych spotkań co dwa tygodnie.