Farmakoterapia
Leczenie psychiatryczne
Ludzie są niepowtarzalni. Na tę samą trudność różne osoby reagują w różny sposób, co powoduje różne skutki – także zdrowotne. Ta sama choroba czy zaburzenie u różnych osób przebiega w nieco inny sposób i wymaga indywidualnego podejścia.
Kim jest psychiatra?
Psychiatra jest lekarzem specjalistą. Ukończył sześcioletnie studia na Uniwersytecie Medycznym i roczny staż w szpitalu, dzięki czemu posiada tytuł lekarza wiedzę ogólnomedyczną. Jako aktywny zawodowo ukończył pięcioletnie szkolenie specjalizacyjne, czyli kursy teoretyczne i staże w placówkach zajmujących się leczeniem różnych zaburzeń psychicznych oraz zdał egzamin z teorii i praktyki, dzięki czemu uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie psychiatrii. Pozwala on diagnozować i prowadzić leczenie farmakologiczne chorób i zaburzeń psychicznych w oparciu o aktualną wiedzę medyczną i zgodnie z etyką lekarską.
Czym jest leczenie psychiatryczne?
Leczenie psychiatryczne jest zestawem działań, które mają na celu poprawę samopoczucia pacjenta, redukcję objawów, a jeśli to możliwe – wykluczenie źródła dolegliwości. Skuteczne leczenie opiera się na ścisłej współpracy lekarza psychiatry i pacjenta, a jeśli to możliwe, także jego rodziny.
Pierwszym krokiem jest postawienie diagnozy – to punkt wyjścia dla dalszych decyzji. Pełna diagnoza oparta jest przede wszystkim na rozmowie z pacjentem. Rozmowa z pacjentem pozwala poznać objawy i ich specyfikę, czyli dowiedzieć się, co powoduje cierpienie lub utrudnia funkcjonowanie tego konkretnego człowieka. Rozmowa pozwala także poznać samego pacjenta, czyli dowiedzieć się o jego sytuacji rodzinnej, zawodowej, problemach, chorobach i wielu innych sprawach, które mają niebagatelne znaczenie dla dobrego zrozumienia jego problemu. Dodatkowe dane wnosi dokumentacja medyczna czy wyniki dotychczasowych badań. Ważnym uzupełnieniem rozmowy jest wywiad z osobą bliską pacjentowi – dysponuje ona niedostępnym pacjentowi zewnętrznym oglądem jego reakcji i zachowań. Diagnoza jest początkiem – wymaga cierpliwej uwagi, wnikliwości i zrozumienia. Kolejny krok – terapia lekami lub innymi rodzajami oddziaływań, wymaga od lekarza wciąż aktualizowanej orientacji we współczesnych metodach i dostępnych lekach. Dobór metody i leku do konkretnej osoby z jej objawami ma na celu zminimalizowanie lub wyeliminowanie objawów czyli cierpienia.
Trzecim krokiem jest kontrola skuteczności włączonego leczenia – kontynuowanie, jeśli jest dobrze dobrane, modyfikacja lub zmiana, jeśli skuteczność nie jest wystarczająca. Zakończenie leczenia psychiatrycznego powinno być zawsze wspólnym uzgodnieniem pacjenta i jego lekarza psychiatry.
Jak wygląda pierwsza konsultacja/wizyta?
Pierwsza wizyta jest zwykle poświęcana na rozmowę o jej powodach – sytuacji pacjenta, objawach, dotychczasowych sposobach radzenia sobie. Zwykle jest dłuższa niż kolejne, bo stanowi podstawę diagnozy.
Kiedy warto zgłosić się do psychiatry?
Gdy przeżywane emocje wydają się ograniczać wyłącznie do nieprzyjemnych, a ich natężenie jest trudne do wytrzymania. Gdy objawy utrudniają lub uniemożliwiają podejmowanie obowiązków domowych czy zawodowych i blokują przeżywanie satysfakcji z nich. Gdy emocje osłabiają funkcjonowanie poznawcze (wpływają m.in. na tempo myślenia, uwagę, pamięć). Gdy pojawiają się lub nasilają myśli samobójcze. Gdy obierane zmysłami doznania (głosy, dźwięki, obrazy, zapachy) nie są potwierdzane przez inne osoby. Gdy dominuje przekonanie o złych zamiarach osób z bliskiego otoczenia. Gdy objawy zagrażają życiu lub zdrowiu kogokolwiek.
Co leczy psychiatra?
• zaburzenia nastroju, np.: depresję, chorobę afektywną dwubiegunową
• zaburzenia lękowe, nerwice
• zaburzenia związane z przeżywaniem reakcji stresowych (przewlekły stres, zaburzenia adaptacyjne, stres pourazowy)
• schizofrenię, zaburzenia schizotypowe i inne zaburzenia psychotyczne
• zaburzenia wynikające z nadużywania lub uzależnienia od różnych substancji
• zaburzenia psychiczne powstałe w przebiegu chorób i uszkodzeń mózgu
• zaburzenia zachowania towarzyszące upośledzeniu umysłowemu lub całościowym zaburzeniom rozwoju
• zaburzenia somatyzacyjne
Ośrodek Górnośląska 10 oferuje pomoc lekarza specjalisty psychiatrii mieszkańcom Kalisza, Ostrowa Wlkp, Skalmierzyc, Turku, Sieradza, Ostrzeszowa, Pleszewa i innych miejscowości.
Ile trwa spotkanie?
Czas uzależniony jest od aktualnego stanu pacjenta i istotnych wydarzeń, jakie miały miejsce w jego życiu od ostatniego spotkania.
Jaka jest optymalna częstotliwość spotkań?
Termin kolejnego spotkania ustalany jest indywidualnie przez lekarza po każdej wizycie, częstotliwość wizyt może ulegać zmianie w zależności od stanu psychicznego (samopoczucia) i reakcji na przepisane leki.