Jesteśmy tu, by pomóc
Często zadawane pytania
Skąd mam wiedzieć, że potrzebuję zgłosić się po pomoc?
Decyzja o skorzystaniu ze specjalistycznej pomocy obciążona bywa wstydem i poczuciem porażki. Wynika to z faktu, że poszukiwana pomoc specjalistyczna jest zwykle ostatnim ogniwem i ma miejsce, gdy człowiek czuje, że wyczerpały się lub nie działają zasoby osobiste i wsparcie przyjacielskie. Odczuciu temu towarzyszy zwykle zmęczenie, obniżenie poczucia wartości, bezsilność. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym zwrócenie się po pomoc jest ukryte przekonanie, że kontakt taki skończy się przyklejeniem „psychiatrycznej łatki” i długotrwałym leczeniem.
Dobrym sposobem jest odniesienie do własnych potrzeb i odczuć. Decyzję można sprowadzić do próby odpowiedzi na trzy pytania:
1. Czy chce się czuć/funkcjonować tak jak się czuję/funkcjonuję?
2. Czy wiem dlaczego tak się czuję/funkcjonuję i czy wiem jak to zmienić?
3. Czy chce, aby to samopoczucie/funkcjonowanie trwało dłużej?
Jeśli odpowiedzi brzmią „nie”, warto rozważyć rozmowę ze specjalistą – konsultację.
Czy ta jedna rozmowa stanie się wstępem do kolejnych spotkań, jest inną decyzją.
Czym się różni psycholog od psychiatry?
Psycholog ukończył studia na uniwersytecie i ma tytuł magistra. Ma kwalifikacje pozwalające przeprowadzić diagnozę psychologiczną określonego obszaru (np. osobowości, intelektu) lub zaburzeń (np. depresji, lęku, otępienia), a dzięki temu wystawiać zaświadczenia, opinie i orzeczenia. Psycholog może także udzielać pomocy i wsparcia oraz edukować w specyficznych problemach natury psychicznej. Psycholog kliniczny, oprócz studiów magisterskich, ukończył czteroletnie szkolenie specjalistyczne, składające się z części teoretycznej i praktycznej, czyli staży realizowanych w zróżnicowanych pod względem specyfiki placówkach.
Psychiatra jest lekarzem – ukończył studia na uniwersytecie medycznym i roczny staż zawodowy (ma zatem wiedzę ogólnomedyczną), a po nich – będąc zatrudnionym na oddziale psychiatrycznym – specjalizację z zakresu psychiatrii, składającą się z części teoretycznej i praktycznej. Lekarz psychiatra ma szczegółową wiedzę pozwalającą diagnozować choroby i zaburzenia psychiczne, decydować o konieczności farmakoterapii, dostosowywać leczenie do problemów występujących u konkretnej osoby, wystawiać recepty i zwolnienia lekarskie, a także zaświadczenia i opinie lekarskie.
Czy Ośrodek Górnośląska 10 ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia?
Nie. Ośrodek Pomocy i Edukacji Psychologicznej Górnośląska 10 jest placówką prywatną.
Czy możliwe jest umówienie wizyty domowej?
Nie. Wszelkie proponowane przez zespół OPiEP Górnośląska 10 formy pomocy i oddziaływań terapeutycznych możliwe są w siedzibie Ośrodka.
Czy potrzebuję skierowania?
Nie. Ośrodek Górnośląska 10 jest placówką niezależną od Narodowego Funduszu Zdrowia. Kontakt ze specjalistami opiera się na zasadach świadczenia usług prywatnych, przez co nie jest wymagane skierowanie. Zdarza się, że kontakt z psychologiem ma na celu diagnozę i jest zaleceniem specjalisty – np. lekarza neurologa czy psychiatry – warto, aby specjalista ten wskazał o jakiego obszaru badań oczekuje.
W jaki sposób można zapisać się na wizytę?
Na wizytę można umówić się telefonicznie/ mailowo poprzez kontakt z recepcją lub przychodząc do nas osobiście.