Seksualność
Pomoc seksuologiczna
Kim jest seksuolog?
Seksuolog to osoba, która ukończyła studia podyplomowe, czyli szkolenie teoretyczne i praktyki, w zakresie seksuologii czyli życia seksualnego człowieka zarówno w sferze cielesnej jak i psychicznej. Studia podyplomowe z seksuologii może ukończyć pod warunkiem posiadania wykształcenia wyższego w innej dziedzinie, np.: medycynie, psychologii, pedagogice. To pierwotne wykształcenie kształtuje w znacznym stopniu pracę seksuologa. Lekarz-seksuolog może bardziej koncentrować się na medycznej stronie trudności, z którymi zgłasza się pacjent, może także wprowadzać farmakoterapię. Psycholog-seksuolog będzie sprawnie poruszał się w obszarach wymagających terapii seksuologicznej, indywidualnej i par, a także w sferze granicznej, w której zaburzenia cielesno-seksualne są skutkiem trudności natury psychicznej, aż do pomocy psychologicznej. Pedagog-seksuolog w zakres swoich usług może wplatać oddziaływania edukacyjne, dzięki którym normalizuje wiele zachowań i łagodzi niepokoje zgłaszających się do niego osób, może także przygotowywać młode osoby do rozpoczęcia dojrzałego i odpowiedzialnego życia płciowego.
Jak wygląda pierwsza konsultacja/wizyta?
Pierwsza konsultacja ma charakter rozmowy, skoncentrowanej szczególnie na sprawie, która stała się powodem poszukania kontaktu ze specjalistą seksuologii. Seksualność człowieka jest złożona – nie dotyczy tylko ciała i nie jest wyłącznie psychiczna. Seksualność jest w sposób szczególny indywidualna i intymna, a przez to wieloaspektowa. Pełne zrozumienie zgłaszanych trudności wymaga szczegółowych informacji o samej sprawie i kontekście, czyli indywidualnej sytuacji osoby/pary. Podane przez samego pacjenta/klienta informacje, wymagają często uzupełnienia, stąd pytania specjalisty o sprawy dotyczące szeroko pojętej seksualności, ale też innych obszarów i okresów życia.
Ta i wszystkie pozostałe rozmowy objęte są tajemnicą zawodową, a sam seksuolog ma obowiązek pracy w oparciu o najnowszą wiedzę i zgodnie z kodeksem etycznym Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz kodeksu etycznego pierwotnego zawodu.
Kiedy warto zgłosić się do seksuologa?
Gdy planowane rozpoczęcie współżycia budzi pytania lub wątpliwości. Gdy współżycie nie przynosi satysfakcji, przyjemności lub wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu czy bólu. Gdy w życiu seksualnym pojawia się trudność lub niemożność jego realizowania, np. zaburzenia wzwodu, brak orgazmu, przedwczesny wytrysk, przedłużony wzwód. Gdy w przeżywaniu siebie pojawiają się wątpliwości lub brak zgody na swoją płeć lub seksualność. Gdy doświadczenie pełnej satysfakcji seksualnej wymaga udziału przedmiotów, obiektów lub nietypowych zachowań. Gdy osiąganie satysfakcji seksualnej wiąże się z podejmowaniem zachowań krzywdzących innych i/lub niezgodnych z prawem. Gdy dotychczasowe praktyki seksualne, np. masturbacja, korzystanie z pornografii, utrudniają lub uniemożliwiają życie seksualne w relacji z bliską osobą.
Co leczy seksuolog?
• rozpoczynanie życia seksualnego
• brak satysfakcji w życiu seksualnym bez występowania dysfunkcji
• trudności związane z różnymi okresami życia (kryzys wieku średniego, menopauza, andropauza, pokwitanie, wiek senioralny)
• dysfunkcje seksualne (np.: zaburzenia popędu, zaburzenia wytrysku, zaburzenia erekcji, zaburzenia orgazmu lub brak orgazmu, bolesne stosunki, niemożność odbycia stosunku u kobiet)
• hiperseksualność lub uzależnienie od seksu
• zaburzenia preferencji seksualnych, utrudniające lub uniemożliwiające stworzenie stabilny i satysfakcjonującego związku z drugą dojrzałą osobą; zaburzone preferencje to konieczne dla osiągnięcia satysfakcji seksualnej obiekty, np.: dzieci (pedofilia), elementy odzieży (fetyszyzm), zachowania, np.: poniżanie, upokarzanie (sadyzm) cierpienie (masochizm) oraz sytuacje, np.: brak zgody lub wiedzy osoby będącej obiektem seksualnym (ocieractwo, podglądactwo, ekshibicjonizm)
• zaburzenia identyfikacji (tożsamości) płciowej
W Ośrodku Górnośląska 10 proponujemy konsultacje i poradnictwo indywidualne, a także dla par. Zapraszamy na spotkania ze specjalistą seksuolog nie tylko mieszkańców Kalisza, ale także Ostrowa Wlkp, Pleszewa, Nowych Skalmierzyc, Sieradza, Turku, Ostrzeszowa i innych miejscowości.
Ile trwa spotkanie?
Spotkanie trwa od 30 do 50 minut.
Jaka jest optymalna częstotliwość spotkań?
Częstotliwość zależy od wskazanego przez pacjenta problemu.