Towarzyszenie w drodze do siebie
Psychoterapia indywidualna
Kim jest psychoterapeuta?
Psychoterapeuta to osoba posiadająca wyższe wykształcenie, po którym rozpoczęła kurs lub szkolenie w zakresie psychoterapii w wybranym przez siebie nurcie. Najczęściej pierwotne wyższe wykształcenie stanowi psychologia, pedagogika i psychiatria, jednak wśród psychoterapeutów znaleźć można specjalistów wielu dziedzin. Szkolenie psychoterapeutyczne, zwykle czteroletnie, obejmuje kształcenie teoretyczne oraz praktykę nadzorowaną przez specjalistów danego nurtu. Nurty psychoterapii, nazywany inaczej paradygmatem lub teorią, różnią się od siebie poglądami na temat tego, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania psychicznego człowieka oraz co ma istotne znaczenie przy powstawaniu zaburzeń.
Jak wygląda pierwsza konsultacja?
Pierwsza konsultacja jest rozmową skoncentrowaną w głównej mierze na tym, co skłoniło klienta do kontaktu z psychoterapeutą, jego motywacji i oczekiwaniach. Pierwsza konsultacja pozwala obu stronom na ogólną analizę czy rozpocząć psychoterapię, np.: sprawdzenie czy oczekiwania klienta mogą być realizowane w danym nurcie (niektóre nurty nie zawierają oddziaływań o charakterze rad, zadań, planowania, analizowania prac klienta), czy w którejś ze stron nie pojawiły się przeszkody uniemożliwiające dalszą pracę (np.: ograniczenia w terapeucie związane z problemem, który wnosi klient, skojarzenia wynikające z cech/wyglądu wzbudzające w jednej ze stron silne, nieprzyjemne emocje, wiedza o kliencie niepochodząca od niego – prowadzenie psychoterapii bliskiej dla niego osoby, itp.). Psychoterapia jest oddziaływaniem, w którym spotykają się dwie osoby z wszystkimi cechami ich osobowości, jest jak głęboka, oparta na zaufaniu i bezpieczeństwie przyjaźń. Pierwsze spotkania powinny służyć sprawdzeniu czy obie strony „czują się”, odpowiadają sobie, chcą wejść w głęboką, długotrwałą, niekiedy trudną relację.
Jak wygląda psychoterapia?
Psychoterapia jest sposobem na zrozumienie siebie, co niekiedy skutkuje zmianami w zachowaniu czy przeżywaniu, a niekiedy zaakceptowaniem dotychczasowych sposobów reagowania na świat. Psychoterapia jest jak wędrówka drogą, którą trzeba najpierw wybudować. Tworzenia akceptacji zaufania w relacji z psychoterapeutą pozwala iść z poczuciem bezpieczeństwa do celu – w głąb siebie…
Psychoterapeuci poszczególnych nurtów różnią się sposobem rozumienia klientów i tego, co jest leczące w terapii. W nurcie humanistycznym i psychodynamicznym psychoterapia to cykl regularnych nieograniczonych planem czasowym spotkań o charakterze głębokiej pracy psychologa z klientem. Zawsze jest to rozmowa. Ma ona na celu poznanie mechanizmów funkcjonowania, zwiększenie samoświadomości o podjęcie odpowiedzialności za własne życie. Obok samorozwoju, psychoterapia stosowana jest szczególnie w przypadkach zaburzeń osobowości, zaburzeń nerwicowych, stanach przewlekłego dyskomfortu psychicznego, czasem nieuzasadnionego zewnętrznymi zdarzeniami. Sesje psychoterapeutyczne niekiedy przynoszą przeżycie ulgi, uwolnienia, spokoju, a niekiedy niepokój czy dyskomfort związany z poruszeniem ważnych, ale bolesnych kwestii. Powrót do traum, uwolnienie „niepamiętanych” wspomnień, doświadczenie „nieprzeżytych”, stłumionych emocji sprzed lat jest trudnym czasem w terapii, a uwolnienie poprzedzać może cierpienie, w którym towarzyszy rozumiejący i akceptujący psychoterapeuta.
Kiedy warto zgłosić się do psychoterapeuty?
Gdy w przeżyciach dominują przykre emocje, przekonanie o niskiej wartości lub jej braku, poczucie utknięcia w pułapce i niemożności zmiany sytuacji. Gdy długotrwałemu poczuciu dyskomfortu (niekiedy nieokreślonego) i braku satysfakcji zaczyna towarzyszyć silna potrzeba zmiany. Gdy reakcją na różne sytuacje jest zwykle taka sama emocja (np. złość lub lęk). Gdy trudno budować trwałe, głębokie, dojrzałe relacje z innymi osobami. Gdy większość doświadczeń wydaje się być powtarzaniem tego samego wzoru zachowań i błędów, pomimo prób zmiany. Gdy realizowane plany, sukcesy i osiągnięcia nie dają satysfakcji. Gdy relacje z bliskimi są źródłem cierpienia lub przymusu sprawiania cierpienia. Gdy w relacji z bliskimi doświadczana jest pustka lub osamotnienie. Gdy trudno podejmować decyzje. Gdy kontakty z innymi ludźmi ograniczają się do pomagania im, wspierania, opiekowania się. Gdy używanie jakiejś substancji lub powtarzanie zachowań (zakupy, granie, kontrolowanie mediów społecznościowych) służy poprawianiu nastroju. Gdy brak poczucia sensu życia.
Co leczy psychoterapia?
• zaburzenia osobowości
• zaburzenia nastroju (depresję, zaburzenia afektywne dwubiegunowe)
• zaburzenia lękowe i nerwice
• zaburzenia somatyzacyjne
• trudności w budowaniu dojrzałych relacji
• traumy i zranienia z różnych okresów życia
• trudności towarzyszące okresom kryzysów rozwojowych (okres dojrzewania, okres wczesnej dorosłości, kryzys wieku średniego, starość)
• lęki egzystencjonalne
W Ośrodku Górnośląska 10 opieramy się na koncepcjach psychodynamicznych i humanistycznej. Psychoterapię, której istotą jest budowanie relacji między pacjentem i psychoterapeutą oferujemy mieszkańcom Kalisza, a także Ostrowa Wlkp, Nowych Skalmierzyc, Pleszewa, Turku, Sieradza, Ostrzeszowa i innych miejscowości.
Ile trwa spotkanie?
Spotkanie trwa 50 minut.
Jaka jest optymalna częstotliwość spotkań?
Dla skuteczności psychoterapii ogromne znaczenie ma regularność spotkań. Zalecane są spotkania co 7 dni, dopuszczalne są spotkania co 14 dni, jednak nie rzadsze. Dobrym pomysłem jest ustalić z osobą prowadzącą psychoterapię stały dzień i godzinę spotkań terapeutycznych.