Grupa
Grupa terapeutyczna dla młodych dorosłych
Dla kogo?
Grupa przeznaczona jest dla osób od 19 do 27 roku życia doświadczających dyskomfortu psychicznego, kryzysów rozwojowych, problemów w relacjach, ale także chcących zrozumieć siebie i swoje emocje, popracować nad poczuciem pewności siebie, nauczyć się wyrażać swoje potrzeby oraz granice.
Czym jest psychoterapia grupowa?
Psychoterapia grupowa jest jedną z form oddziaływania psychologicznego. Specyfika terapii grupowej polega na równoczesnym uczestnictwie w spotkaniu kilku osób niezwiązanych z sobą relacją rodzinną czy partnerską. Tak samo jak psychoterapia indywidualna czy małżeńska (rodzinna), jest prowadzona przez wykwalifikowanego psychologa/psychoterapeutę.
Celem – w sensie ogólnym – jest pomoc uczestniczącym w psychoterapii osobom w doświadczanych przez nie trudnościach. Twoje zmiany są efektem regularnych spotkań, które rozwijają się dzięki stałej obecności tych samych osób w towarzystwie terapeutów. Proces ten wymaga czasu i stałości. Zmiana jest skutkiem stopniowego uczenia się rozumienia siebie i swoich stanów emocjonalnych.
Psychoterapia grupowa jest specyficzną formą pracy, niektóre zaburzenia psychiczne są przeciwwskazaniem do jej stosowania. Grupa terapeutyczna może wprowadzić wiele dobrych zmian w Twoje życie, ale może też nie być najlepszą formą pomocy na ten moment życia. Czerpanie z jej bogactwa i skuteczności wymaga analizy indywidualnych potrzeb i możliwości.
Zgłoszenia
Kwalifikacja do terapii grupowej odbywa się w maksymalnie 2 wstępnych konsultacjach z prowadzącym/i grupę. Są one po to, aby poznać Twoje potrzeby, oczekiwania oraz ustalić cele wokół terapii grupowej. Konsultacja ma charakter rozmowy indywidualnej. Psychoterapeuta prowadzący grupę dzięki informacjom o problemach, doświadczeniach i motywacji klienta może zdecydować czy taka forma oddziaływania jest dla niego optymalna. Klient może dowiedzieć się o zasadach funkcjonowania grupy, porozmawiać o swoich oczekiwaniach i ewentualnych wątpliwościach i zdecydować czy ta forma psychoterapii jest dla niego optymalna.
Podstawowe zasady funkcjonowania grupy psychoterapeutycznej:
1. uczestnikami grupy są osoby od 19 do 27 roku życia, z różnymi trudnościami doświadczanymi w relacji z innymi lub w relacji z samym sobą, .
2. spotkania grupy terapeutycznej odbywają się raz w tygodniu w czwartki w godzinach od 18:00-20:00. grupa liczy maksymalnie 10 osób i ma charakter otwarty, tzn. kolejne osoby mogą dołączać do grupy na każdym etapie jej trwania
3. praca w grupie jest długoterminowa, trwa 12 miesięcy
4. koszt jednego spotkania konsultacyjnego wynosi 180 zł.
6. koszt jednego spotkania już w ramach grupy wynosi 100 zł. Płatność jest pobierana przed każdą sesją grupową.
Co leczy psychoterapia grupowa?
• zaburzenia osobowości
• zaburzenia nastroju (depresję, zaburzenia afektywne dwubiegunowe)
• zaburzenia lękowe i nerwice
• zaburzenia somatyzacyjne
• trudności w budowaniu dojrzałych relacji
• traumy i zranienia z różnych okresów życia
• lęki egzystencjonalne
Prowadzący: Aleksandra Bochen– Psycholog, psychoterapeuta w trakcie szkolenia – absolwentka psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS we Wrocławiu. Obecnie w trakcie studium psychoterapii oraz szkolenia z psychoterapii grupowej w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz atestowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.
Doświadczenie kliniczne zdobywała stażując na oddziale zamkniętym w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Następnie pracując na oddziale dziennym oraz w Centrum Zdrowia Psychicznego, należącego do Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.
Pracuje z młodzieżą oraz młodymi dorosłymi w nurcie psychodynamicznym.
Współprowadzący: Monika Frydrychowicz – Psycholog, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UAM. Członkini towarzystwa naukowego International Association for Relationship Research (IARR) oraz Komitetu Organizacyjnego International Conference on Singlehood (InCoSin).
W działalności naukowej zajmuje się głównie tematyką bliskich relacji interpersonalnych oraz życia w pojedynkę. Jest współautorką badań oraz publikacji naukowych. Doświadczenie w praktyce psychologicznej zdobywała w szpitalu na oddziale psychiatrycznym oraz detoksykacyjnym. Aktualnie pracuje w Poradni Zdrowia Psychicznego, Ośrodku Interwencji Kryzysowej oraz schronisku dla bezdomnych mężczyzn.