Kiedy warto odwiedzić seksuologa?
By: Emilia Kubiak
Kategorie:
Kiedy warto odwiedzić seksuologa?
Problem natury seksualnej zwykle wydaje nam się na tyle wstydliwy, że czujemy opór przed wizytą u specjalisty. Warto jednak zrobić pierwszy krok i zmierzyć się ze strachem, który zwykle podczas rozmowy w gabinecie mija. Skutków zaniedbania sfery intymnej może być wiele – poczynając od smutku i frustracji, a kończąc na kryzysie w związku i rozpadzie relacji. Często trudno nam jest przyznać się przed samym sobą, że potrzebujemy pomocy, a tylko uświadomienie sobie, w czym dokładnie tkwi problem, stanowi początek drogi do jego rozwiązania.
Z czym do seksuologa?
Seksuolog w swoim gabinecie spotyka się z problemami seksualnymi zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Są to min. obniżona ochota na seks lub jej całkowity brak, zaburzenia orgazmu, trudności z osiągnięciem i/lub utrzymaniem erekcji, zaburzenia wytrysku, bolesne współżycie, brak odczuwania przyjemności i satysfakcji ze współżycia, urazy z przeszłości i niechęć do zbliżeń z partnerem, niedopasowanie seksualne w związku, łóżkowa monotonia, strach przed współżyciem w trakcie ciąży i/lub po porodzie itp.
Pomaga też lepiej zrozumieć naszą seksualność, dlatego możemy zgłosić się do niego po pomoc, kiedy mamy wątpliwości dotyczące preferencji seksualnych, orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Seksuolog wspiera w samoakceptacji cielesności, przełamaniu lęku przed bliskością, uporaniu się z presją otoczenia, które z każdej strony bombarduje nas nagością i erotyzmem, ujawnieniu własnej orientacji seksualnej najbliższemu otoczeniu, czy rozpoczęciu dojrzałego i odpowiedzialnego życia płciowego. Zajmuje się także uzależnieniem od seksu, masturbacji, pornografii, czy cyberseksu.
Ponadto na wizycie u seksuologa możemy otrzymać solidną porcję wiedzy z zakresu rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży, dzięki czemu łatwiej będzie nam zrozumieć takie zjawiska, jak np. dziecięca masturbacja, która jest czymś naturalnym, czy seksualizacja, która z kolei jest zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju seksualności młodego człowieka. Seksuolog pomoże nam rozwiać obawy, które często wynikają z niewystarczającej wiedzy z zakresu normy i patologii danego zachowania, a także przygotować się do przeprowadzenia rozmowy z dzieckiem na tematy związane z ludzką seksualnością.
Jakich pytań spodziewać się na wizycie?
Na pierwszych spotkaniach seksuolog przeprowadza wywiad celem ustalenia, na czym dokładnie polega problem zgłaszającej się osoby oraz jakie jest jego podłoże. Zazwyczaj zostają poruszone kwestie dotyczące powodu wizyty w gabinecie, stanu zdrowia, przebytych chorób, korzystania z pomocy psychologicznej, historii chorób w rodzinie. W trakcie swojej pracy seksuolog będzie rozmawiał z nami na tematy związane z relacjami z partnerem, rodziną i najbliższym otoczeniem. Może pytać o różne okresy z życia (dzieciństwo, dojrzewanie), ale przede wszystkim zbierze szczegółowe informacje dotyczące naszych przekonań co do seksualności, częstości współżycia i masturbacji, czy satysfakcji seksualnej.
Pierwszy krok
Trudności seksualne mogą dotyczyć zarówno nas samych, jak i mieć związek z naszą relacją. Wprowadzenie na pozór drobnej zmiany w codzienne nawyki może pomóc w walce z rutyną, która zwykle przyczynia się do zaniku namiętności między partnerami. Pierwszym krokiem do poprawy naszego życia uczuciowo-seksualnego jest szczera rozmowa. Dzięki niej możemy odkryć wzajemne pragnienia, ale też obawy, nad którymi warto pracować z pomocą seksuologa.