Jak radzić sobie ze świątecznym stresem? 5 praktycznych wskazówek

By: Joanna Chudy
Kategorie:
Jak radzić sobie ze świątecznym stresem? 5 praktycznych wskazówek
Wielkanoc to najważniejsze święto w kościele katolickim, które dla wiernych ma przede wszystkim wymiar religijny. Dla pozostałych związane jest z tradycją lub po prostu odpoczynkiem. W wielu polskich domach radosne biesiadowanie poprzedzają jednak gorączkowe przygotowania: generalne sprzątanie, dekorowanie domu, zakupy w zatłoczonych sklepach i wreszcie wielogodzinne gotowanie. Nierealne oczekiwania, dążenie do perfekcji czy rozmowy o drażliwych kwestiach bywają przepisem na świąteczną porażkę. Odczuwasz niepokój na myśl o rodzinnym spotkaniu “przy jajeczku”? Oto 5 sposobów, jak radzić sobie ze stresem w Wielkanoc.
1.Wszystko kwestią organizacji?
Dobry plan to podstawa. Każdy może sprawdzić datę świąt, więc bez problemu można odpowiednio wcześniej zaplanować ich organizację. Przedświąteczne kolejki do kasy nie są przyjemne, mogą nawet nasilać stres i napięcie. Warto zatem z odpowiednim wyprzedzeniem przygotować listę potraw i produktów spożywczych, a później zapisać w kalendarzu termin zakupów- omijając godziny szczytu. Wiele dań można przyrządzić wcześniej, a następnie podgrzać lub połączyć z pozostałymi składnikami. Co w przypadku świąt spędzanych w większym gronie? Co dwie głowy, to nie jedna. Kwestię organizacji można omówić, aby wypracować rozwiązanie korzystne dla wszystkich. Opcji jest wiele: od posiłków składkowych (każdy przynosi to, co lubi lub wybierze z listy), poprzez zamówiony catering czy wspólne gotowanie na miejscu. Jesteś organizatorem spotkania? Nie obawiaj się delegowania zadań i proszenia o pomoc na każdym etapie przygotowań. Trochę luzu i ustawienie priorytetów – wspólny czas z rodziną zamiast idealnego porządku- jeszcze nikomu nie zaszkodziło.
2. Aktywność na świeżym powietrzu i rekreacja
Pyszne jedzenie to tylko jeden z elementów świątecznej tradycji. Wielu osobom ślinka cieknie na samą myśl o widoku wielkanocnego stołu. Jajka w majonezie, niedzielny obiad i ciasto na deser to podstawa w polskich domach, ale nadmiar ciężkostrawnych smakołyków to wyzwanie nie tylko dla układu pokarmowego, ale też naszego samopoczucia. Gdy przy stole jest zbyt ciężko, idź na spacer. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu wpływa korzystnie na przeciążony żołądek i układ nerwowy. Łyk świeżego powietrza i kontakt z naturą obniżają napięcie i pozwalają się zrelaksować. Poszukaj parku lub lasu w najbliższym otoczeniu lub pojedź z rodziną na wycieczkę. Jeśli do tej pory spędzaliście czas, tylko zajadając się smakołykami, może warto wprowadzić nową tradycję? Świetnym pomysłem są także gry planszowe, wspólne aktywności sportowe czy zwiedzanie zabytków w okolicy. Warto przygotować się wcześniej, sprawdzając listę otwartych atrakcji plenerowych, muzeów, skansenów.
3. Dystans i świadome decyzje
Przy świątecznym stole spotykamy nie tylko najbliższych członków rodziny, ale też dawno niewidzianych wujków czy ciocie. Może się okazać, że liczba kilometrów dzieląca miejsca zamieszkania to nie jedyna różnica między Wami. Poglądy polityczne, model rodziny, zarobki, rodzaj zatrudnienia to kilka przykładów kwestii, które rozgrzewają dyskusje przy stole. W wielu sytuacjach sprawdza się poczucie humoru, które rozładowuje atmosferę napiętą przez drażliwe tematy. Świąteczny spacer to też doskonały sposób, żeby złapać dystans do komentarzy rodziny. Pamiętaj jednak, że to nie ona decyduje o tym, jak żyjesz. To Twoje wybory i ostatecznie to Ty ponosisz za nie odpowiedzialność. Każdy może mieć swój własny pomysł na życie. Roczna wyprawa za granicę, bezdzietność, stabilne zatrudnienie w korporacji, tradycyjny model rodziny to świetne pole do dyskusji o potrzebach i różnicach lub treningu asertywności. Na niewygodne komentarze możesz przygotować odpowiedź w swoim stylu lub bezpiecznie zaproponować: „czy możemy zmienić temat?” Jeśli czujesz, że Twoje granice zostały przekroczone, pamiętaj, że masz prawo stanąć w swojej obronie. Powiedz na jakie zachowania nie pozwalasz, odmawiaj, jeśli tego potrzebujesz.
Wiele osób decyduje się w święta na odpoczynek od social mediów. Zamiast obserwować wirtualny świat, doświadczają tego, co dzieje się „tu i teraz”. Portale społecznościowe mogą być źródłem przyjemności i wiedzy, ale warto pamiętać, że to tylko wyselekcjonowany wycinek rzeczywistości, którym użytkownicy chcą się dzielić. Porównania są zatem nie tylko zbędne, ale przede wszystkim szkodliwe. Czy można zestawić ze sobą profesjonalną sesję fotograficzną i zdjęcie wykonane w zaciszu domowym bez żadnego zaplecza?
4. Zejdź z chmur na ziemię
Święta wydają się magicznym czasem, kiedy wszyscy stają się dla siebie milsi. Budzi się nadzieja, że to właśnie tego dnia skłóceni bracia podają sobie rękę? Cóż, nierealistyczne oczekiwania mogą poważnie zakłócić przebieg świętowania lub zwyczajnie przynieść rozczarowanie. Nie nastawiaj się, że tym razem będzie inaczej.
Lepiej porzucić złudzenia i zejść na ziemię. Rubaszny wujek, który opowiada kiepskie dowcipy, raczej znowu będzie to robił, ciocia nie przestanie protekcjonalnie zwracać uwagi na zachowanie kuzyna, a rodzice sprzeczać się o przebieg wycieczki do Krakowa sprzed roku. Zamiast zastanawiać się, jak zmienić zachowanie tych osób, lepiej pomyśl, co Ty możesz zrobić, aby czuć się w takiej sytuacji komfortowo.
5. Znajdź czas dla siebie
Przekaz medialny i przekonania wielu osób potwierdzają, że święta to przede wszystkim czas spędzony z rodziną. Gdyby jednak przez chwilę zapomnieć o powinnościach i zastanowić się, czego naprawdę Ty potrzebujesz w tych dniach, to co by to było? Relaksująca kąpiel, mecz tenisa, wyjazd w góry, a może maraton filmowy? Zastanów się, co tak naprawdę jest dla Ciebie najważniejsze i jak to uzyskać? Jeśli chcesz spędzić „jajeczko” w gronie najbliższych, ale marzysz też o chwili dla siebie, to zaplanuj celebrację w taki sposób, aby część dnia przeznaczyć na swoją przyjemność. W zależności od potrzeb i możliwości może to być spacer w lesie, kwadrans z książką lub relaks na balkonie ze słuchawkami w uszach. Coraz większą popularność zdobywają także wyjazdy wielkanocne. To rozwiązanie nie tylko dla samotnych, którzy zamiast obserwować pełne ciepła kampanie reklamowe i zdjęcia znajomych mogą zwiedzać świat, ale także dla rodzin czy grupy przyjaciół. Oprócz ateistów osoby zmęczone przedświątecznym rozgardiaszem i tradycjami decydują się na odpoczynek we własnym stylu.
W święta wielkanocne życzymy sobie spokoju i rodzinnej atmosfery. Tymczasem dla wielu osób okres przygotowań i wspólne przebywanie z rodziną to źródło stresu i niepokoju. Aby zmniejszyć nieprzyjemne emocje, warto zacząć od chwili zatrzymania (zanim ruszy lawina przygotowań) i znalezienia odpowiedzi na podstawowe pytania: jak chcę spędzić ten czas oraz z kim chcę wtedy przebywać? W trudniejszych momentach podczas świąt mogą sprawdzić się: wspomniana aktywność na świeżym powietrzu, ale także techniki relaksacyjne, w tym oddechowe.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Dlaczego święta wielkanocne mogą powodować stres?
Święta to intensywny czas przygotowań i presji, aby wszystko było idealne. Nierealistyczne oczekiwania i wymagania wobec siebie i innych mogą powodować napięcie.
Jak przygotować święta, aby zmniejszyć stres?
Kilka tygodni wcześniej warto stworzyć plan działania, podzielony na mniejsze etapy. Każdy z etapów może zawierać listę konkretnych działań (wraz z check listą), co niweluje stres związany z pozostawieniem przygotowań na ostatnią chwilę.
Jak uniknąć presji przygotowania najsmaczniejszych i idealnie prezentujących się dań?
Dostosuj menu do swoich możliwości, deleguj zadania, nowe potrawy spróbuj przygotować wcześniej jako wersję testową.
Bibliografia
1. Ryś N.(2022), Poradnik obsługi umysłu. Jak sobie radzić z trudnymi emocjami, Warszawa: Wydawnictwo RM.